BKRDeweloper Rzeszów ul. Króla Kazimierza 18, I piętro
biuro@bkrdeweloper.pl

Wtórny czy pierwotny – skąd mieszkanie?

Wtórny czy pierwotny – skąd mieszkanie?

Jednym z najpopularniejszych marzeń osób dorosłych jest posiadanie własnego mieszkania. Ale jego spełnienie wiąże się szeregiem decyzji, które trzeba podjąć. By zamieszkać w wymarzonym miejscu  trzeba zapewnić sobie finansowanie zakupu lub budowy (bardzo często w grę wchodzi kredyt). Trzeba zdecydować się na miejsce, gdzie będziemy żyć i sprawdzić jego infrastrukturę. Kwestie związane z dojazdem, dostępem do lekarza, bliskość sklepów czy szkoły dla dzieci – to kolejne istotne czynniki decydujące o  wyborze lokalizacji. A kiedy to już mamy ustalone pozostaje ostatnia kwestia – nowe czy z rynku wtórnego

I właśnie nad zaletami obu źródeł się zastanówmy.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

  • Zrób to sam

Kupujesz mieszkanie i możesz je wykończyć według własnego gustu od podłogi zaczynając na wystroju kończąc. I nie musisz do tego zdzierać starych płytek, ani farby ze ścian.

  • ciepło, cicho, winda

Nowe budownictwo to nowe technologie. Jest więc szansa, że okna lepiej wygłusza dźwięki z zewnątrz, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu, bo budynek jest energooszczędny. Tak, perspektywa niższych kosztów użytkowania to niewątpliwy atut. 

 A winda – no cóż, po prostu się przydaje. Nawet jeśli biegasz po schodach żeby zażyć trochę  ruchu (co jest super!) to przy wnoszeniu mebli zechcesz sobie ułatwić życie. 

  • stara rura

Nowo powstałe mieszkania to mniejsze ryzyko, że poprzednie instalacje wymagają wymiany, że budynek trzeba ocieplić, a tynk na balkonach odpada. 

Co tu wiele mówić. Kto nie mieszkał w starym mieszkaniu ten nie zna strachu przed pękniętą rurą, przepalona instalacją i i trzeszczącym balkonem. Ale – tak na poważnie to trzeba przyznać, że usterki trafiają się też w nowych mieszkaniach.

  • dużo, nowe, gotowe

Tak właśnie – na rynku pojawia się dość dużo nowych mieszkań oddawanych do użytku. Proporcjonalnie do budżetu, którym dysponujesz jest z czego wybierać. Mieszkania bardziej klasyczne, minimalistyczne lub z bogatym designem. 

  • mam miejsce

Komórka lokatorska, parking, ba! miejsce parkingowe w garażu – takie cuda można zdobyć, gdy kupujemy nowe mieszkanie (i jesteśmy jednymi z pierwszych). I choć tanio nie jest to są to zakupy nad którymi warto się zastanowić.

Mieszkanie z rynku wtórnego

  • kupione i można już mieszkać

Jedna z najczęściej wymienianych zalet mieszkania odkupionego brzmi “Kupione i można już mieszkać”. Ponieważ nieruchomości z rynku wtórnego nie wymagają wykończenia, ani wyposażenia. I faktycznie w wielu wypadkach można w takim miejscu mieszkać już w momencie zakupu. I jest to niewątpliwy plus tego rozwiązania. 

  • negocjujmy

Nieruchomości na rynku wtórnym można kupić w bardzo różnym stanie. W wielu wypadkach kupujący podejmują negocjacje cenowe np. ze względu na konieczność przeprowadzenia remontu, albo braku miejsc parkingowych w okolicy (co zwłaszcza w miastach znacząco wpływa na wartość sprzedawanej nieruchomości).

  • fizycznie istniejące mieszkanie

Brzmi dziwnie? Skądże! Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym jedną z najbardziej opłacalnych opcji jest jego zakup jeszcze w trakcie budowy. Mówimy o tak zwanej “dziurze w ziemi”, gdzie na samo mieszkanie przyjdzie nam trochę poczekać. Niewątpliwie jest to opcja dla cierpliwych.

  • czy mi się tu podoba?

Mieszkania na rynku wtórnym na ogół znajdują się na terenie już zagospodarowanym. I przy pierwszej wizycie można sprawdzić co jest w okolicy, czy jest szkoła i plac zabaw, czy będzie gdzie wyprowadzić psa, czy jest gdzie zaparkować, jak daleko jest przystanek i wiele, wiele innych rzeczy da się sprawdzić idąc do samego  mieszkania. Krótko mówiąc – od razu widzisz, czy odpowiada ci sąsiedztwo, czy też nie.

  • skąd tu ten blok ?!?

I ostatnie, ale jakże ważne zwłaszcza w mieście. Możesz szukać takich miejsc, gdzie zabudowa jest już zakończona i nie da się wstawić żadnej plomby pod twoje okna.

Wtórny czy pierwotny – skąd mieszkanie?

Zapewne plusów obu rozwiązań jest jeszcze wiele. Oczywiście minusów też. Czy jasno można powiedzieć, że mieszkania z rynku pierwotnego są lepsze od tych z wtórnego? Wątpię. Z pewnością jednak warto przed zakupem mieszkania sprawdzić obie opcje. Wymaga to czasu – fakt, ale warto mieć porównanie.